10 produktów, które przedłużają życie

Od czasów starożytnych większość ludzi szukali sposobów, aby zachować młodość i uniknąć konsekwencji, które przychodzą z wiekiem. Wraz z postępem technologicznym opracowali różne metody fizycznie wyglądać młodziej, ale to nie wystarczy, jeśli nie cieszy się dobrym zdrowiem i witalnością potrzebne dalej żyć pełnią życia.

Najbardziej skutecznym sposobem, aby zachować młodość i przedłużać życie jest przez dobrych nawyków żywieniowych i wykonywania procedur, nasze ciała i nasze ciała w ogóle muszą być zdrowe, aby przedłużyć nasze życie i daje nam siłę potrzebną do codziennego życia niezależnie od wieku.


Dzisiaj mamy zamiar przedstawić Top 10 produktów, które pomogą przedłużyć żywotność i oczywiście cieszyć się dobrym zdrowiem dzięki korzyściom, jakie wprowadzają do organizmu.

Nabiał i ryby

3 oraz kwasy tłuszczowe omega-6 znajdują się w wysokich stężeniach w ryby.

3 oraz kwasy tłuszczowe omega-6 znajdują się w wysokich stężeniach w ryby. 3 oraz kwasy tłuszczowe omega-6 znajdują się w wysokich stężeniach w ryby.

Ten rodzaj żywności zawierających witaminę D i wapnia, w celu zapobiegania chorobie o nazwie osteoporozy, które pochodzi od 30 lat, ze względu na zmniejszenie masy kostnej w kości, złamania, powodując i różnych zmian mających wpływ na zdrowie.

białe mięso

Indyk, kurczak i ryby zawierają 25% mniej kalorii niż czerwone mięso; Te pokarmy są pomocne w celu zmniejszenia spożycia tłuszczu i opieki podczas zdrowia. Jego wysoka zawartość cynku i żelaza, sprzyjają działanie czerwonych krwinek. Zostało również udowodnione, że konsumpcja jest pomocne w celu wzmocnienia i ochrony układu nerwowego.

czerwone owoce

Fruit-czerwonyFruit-czerwony

Jagody ma właściwości przeciwutleniające, które zapobiegają zakażeniom dróg moczowych, dodatkowo również Mają witaminę C i flawonoidy, które chronią organizm i zapobiegają chorobom serca.

awokado

Jego wysoka zawartość witaminy pomaga zapobiegać wielu chorobom, które zwykle pojawiają się w wieku dorosłym, dzięki wydłużyć szanse, że życie i daje witalność organizmu, aby cieszyć się lepszym zdrowiem są podwyższone. Awokado zawiera witaminy A, B1, B2, B3, B6, D i potasu pomaga kontrolować ciśnienie krwi i tętno, sercowego lub zapobiegania chorobom serca.

brokuły

BrocoliBrocoli

Brokuły to jedno z warzyw, że więcej chorób pomóc w walce, Posiada witaminy A i C, która zwiększa i wzmacnia układ odpornościowy. Jego właściwości i pomaga zapobiegać zużycie rak i choroby serca, jest również dobrym odtruwa i pomaga oczyścić organizm.

oregano

Badania wykazały, że wyspecjalizowane oregano zawiera składnik aktywny, który hamuje obrzęk tkanek i stawów, również działa, aby zapobiec degeneracji kości i daje siłę do systemu.

czosnek

Czosnek zawiera między jego składników dwóch głównych produktów, które są odpowiedzialne za działanie na rzecz zdrowia, to allicyny i siarczku diallilu na.

Czosnek zawiera między jego składników dwóch głównych produktów, które są odpowiedzialne za działanie na rzecz zdrowia, to allicyny i siarczku diallilu na. Czosnek zawiera między jego składników dwóch głównych produktów, które są odpowiedzialne za działanie na rzecz zdrowia, to allicyny i siarczku diallilu na.

Spożywanie ząbek czosnek na dzień surowego korzystnie chroni organizm przed nowotworowych i chorób serca. Spożywać co najmniej 1 tydzień zmniejsza ryzyko raka okrężnicy, Dodatkowym to jest żywność z wielu korzyści do detoksykacji organizmu i walczyć wielu chorób.

Orzechy i owoce suszone

I orzechy są jednym z najbardziej zalecane dla opieki zdrowotnej żywności. Jej wysoki poziom minerałów takich jak potas, magnez, cynk, selen i ich bardzo zdrowe i wiele korzyści dla organizmu. Jedno z badań wykazało, że jedzenie orzechów 5 przez 5 dni w tygodniu, poprawia pracę serca i zapobiega chorobom jak choroba Alzheimera, depresja i stwardnienie rozsiane.

miód

nerwy miódnerwy miód

To jedzenie jest jednym z najbardziej znanych i stosowane na całym świecie, zarówno pod względem ich właściwości, aby dbać o skórę i włosy, dbać o ciało w ogóle. Korzystanie miodu jako alternatywa słodzik innych cukrów, wzmacnia serce, spawanie kości zanieczyszczeń walki z krwi i powiedział również, aby zwiększyć trwałość, gdyż odmładza żeńskiego układu rozrodczego.

kiełków pszenicy

Z kiełków pszenicy jest doskonałym źródłem witaminy E, witaminy B-kompleks i spożycia żelaza jest wysoce zalecane dla opieki zdrowotnej w każdym calu i wykazano, aby zapobiec miażdżycy. Według badań medycznych, spożywanie tego pokarmu dziennie w połączeniu z dobrą dietą i ćwiczeniami można dołączeniem do 5 lat.

Like this post? Please share to your friends: