8 żywności do regulacji ciśnienia krwi

Wysokie ciśnienie krwi, znany również jako nadciśnienie, jest problemem zdrowotnym, który występuje, gdy istnieje stałe wysokie ciśnienie krwi tętniczej albo przez zwężenie lub ich zablokowanie. Powiedzieć, że dana osoba ma poziomy wysokie ciśnienie krwi, aby odczyt powinna być równa lub większa niż 140/90 mm Hg.

Najczęstsze przyczyny tej choroby są: otyłość, czynniki genetyczne, nadmierne spożycie alkoholu, wysokie spożycie soli, brak ćwiczeń aerobowych, stres, spożywanie pigułki antykoncepcyjne, pijąc jakieś środki przeciwbólowe, choroby nerek i choroby nadnerczy, między innymi.


Bardzo ważne jest, że osoby z nadciśnieniem szukać pomocy medycznej i dopasowanie bo jeśli nie zwracając uwagi na tę chorobę, może skończyć się w coś poważniejszego jak zawał serca, udar mózgu lub niewydolności nerek.

Jeśli cierpisz z powodu wysokiego ciśnienia krwi, istnieją pewne domu środków, które mogą pomóc w regulacji poziomu prowadzić lepszą jakość życia i zmniejszyć niebezpieczeństwo, że reprezentuje. Przypomina się, że środki te są alternatywą iw żadnym wypadku zastąpić leki lub leki zalecane przez lekarza.

banany

Jeść banany-to-treat-problemyJeść banany-to-treat-problemy

Osoby z nadciśnieniem powinny spożywać co najmniej codziennie banana (jedna sztuka). Banan jest jednym z najlepszych źródeł potasu, który jest kluczem do zmniejszenia poziomu ciśnienia krwi. Według badań przeprowadzonych w Indiach, 2 banany zużycie dziennie można zmniejszyć do 10%, że wysokie ciśnienie krwi.

seler

Seler ma działanie moczopędne i tonik żywności, która pomaga nam usunąć toksyczne substancje z naszego organizmu. Ten silny żywnościowy zawiera duże ilości 3-n-butylo-ftalid, rodzaj fitochemiczne, który bierze udział w regulacji ciśnienia krwi. Seler powinien być najlepiej jeść na surowo, albo w sałatkach lub soków.

cytryna

LimonLimon

Regularne spożywanie cytryny jest zalecany w celu zmniejszenia poziomu wysokiego ciśnienia krwi. Cytryna pomaga rozszerzać naczynia krwionośne dzięki czemu są bardziej elastyczne, co jest bardzo ważne w obniżaniu ciśnienia krwi. Należy wypić szklankę ciepłej wody z cytryną na czczo codziennie, bez użycia substancji słodzących.

czosnek

Inna żywność par excellence, aby obniżyć wysokie ciśnienie krwi i utrzymanie ogólnego dobrego stanu zdrowia jest czosnek. To jedzenie pomaga obniżyć poziom cholesterolu, poprawia krążenie i, w rezultacie, obniża poziom ciśnienia tętniczego. Zaleca się jeść surowego czosnku, ponieważ ten sposób wszystkie ich właściwości są używane. Inną możliwością jest, aby wziąć 2 razy dziennie, około 6 lub 8 kropli wyciągu z czosnku rozcieńczonej w wodzie.

sok z cebuli

rak cebularak cebula

Cebula, jak czosnek, posiada doskonałe właściwości dla zdrowia tętnic i serca, które pomagają poprawić krążenie i zwalczania cholesterolu i nadciśnienie. Aby czerpać z niego korzyści, zaleca się spożywać codziennie pół cebuli sok surowy miesza się z łyżeczką miodu.

woda kokosowa

Osoby cierpiące na nadciśnienie powinny pozostać nawodniony i spożywać co najmniej 8 szklanki wody dziennie. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie mleczko kokosowe w takiej ilości płynu, który ma być podjęte na dobę, a To znacznie zwiększa poziom składników odżywczych wysokie ciśnienie krwi.

nasion arbuza

SandiaSandia

Wielu ludzi wyrzucić nasiona arbuza bez znajomości zawierają właściwości, które są bardzo dobre dla zdrowia krwi i nerek. nasion arbuza zawiera substancję o nazwie cucurbocitrin, który ma zdolność do rozszerzają naczynia krwionośne i poprawy funkcji nerek. Również te nasiona zwalczać nadciśnienie i złagodzić ból stawów zdenerwowany. Zużywają należy rozdrobnić nasiona lekko i umieścić je w naczyniu z wrzącej wody. Odstawić na godzinę, a następnie cztery łyżki płynu są podejmowane kilkakrotnie w ciągu dnia.

miód

Pszczoły czysta ma łagodzący wpływ na naczynia krwionośne, co może być bardzo użyteczne w obniżaniu nadciśnienia. Osoby cierpiące na nadciśnienie powinny spożywać jedną lub dwie łyżki czystego miodu dziennie. Inną opcją jest wymieszać łyżeczkę miodu, jedną łyżeczkę soku z imbiru i dwie łyżeczki nasion kminku w proszku.

Like this post? Please share to your friends: