Ból gardła jest naprawdę bardzo denerwujące i nie pozwala nam myśleć o czymś innym. Nasz ogólny stan zdrowia zmniejsza się, gdy czujemy ukłucie po przełknięciu śliny lub żywności albo nawet kiedy oddychać. Ten ból może być prekursorem do grypy, na przykład, lub migdałków. Aby szybko i skutecznie leczyć ból gardła tak, należy rozważyć następujące naturalnych środków.

Jakie są najlepsze przepisy na domowe ból gardła?

Wszystkie są łatwe do uzyskania i jest prawdopodobne, że w szafce lub lodówce w kuchni. W przeciwnym razie, można iść na rynek i kupić je bez problemów.

papryka ostra


Płukania mieszaniną 1/8 łyżki stołowej z połową filiżanki gorącej wody, kilka razy dziennie. Bądź ostrożny z ilością pieprzu cayenne sytuacji, ponieważ jest bardzo pikantny.

sól

OUT3OUT3

Dodaj filiżankę ciepłej wody łyżeczka soli kuchennej i gardła jej zrobić około godziny każdy.

Ocet jabłkowy

należy wymieszać dwie łyżki z filiżanką gorącej wody. Niech rozgrzać trochę (o ile można wytrzymać) i płukać co 60 minut.

herbata imbir

imbirimbir

To musi być świeży i tarty odniosły skutek. Stosunek jest imbir 3 łyżeczki na kubka wrzącej wody. Pozwól odpocząć przez około 5 minut, dodać torebkę i łyżkę miodu.

tymianek herbata

Dzięki tej infuzji będzie uspokoić ból gardła niemal w kilka minut. Wytwarza się 1 łyżka suszonego tymianku za kubka wrzącej wody. Odcedzić, pozostawiono do ogrzania i płukać gardło.

Herbata z miodem i cytryną

nerwy miódnerwy miód

Jest to jeden z najbardziej popularnych i tam bardzo łatwe w przygotowaniu. Tylko dwie łyżki miodu i soku z cytryny na 1 szklankę wrzątku, do którego dodaje się worek zwykłej herbaty są potrzebne. Ostudzić nieco i pić powoli, od razu uspokoić swoje gardło.

korzeń lukrecji herbata

Musisz przygotować napar zawierający jeden lub dwa kawałki korzeni lukrecji na szklankę wody i łyk. Innym pomysłem jest przygotowanie torby z lukrecji herbaty lub żuć trochę tak, że razem ze śliną stworzyć kojący do gardła. Należy być bardzo ostrożnym z jego stosowania, ponieważ zwiększa ciśnienie krwi, jeżeli są spożywane dużo i nie jest zalecane u kobiet w ciąży i osób cierpiących na nadciśnienie.

gwóźdź

ząbekząbek

można żuć kilka ząbków goździki aby zmiękczyć ściegu połykanie uczucie, ból gardła funkcji.

herbata zielona

Istnieje wiele właściwości mają zieloną herbatę dla naszego organizmu, ale jeśli pić gorącą lub ciepłą spokój ból gardła. można również płukać gardło, bo to zwalcza infekcje (prawie wszystkie). W dietetycznych sprzedawane w torbie i nici.

soda do pieczenia i sól

dwuwęglandwuwęglan

należy wymieszać pół łyżeczki sody z połową soli w pół szklanki ciepłej wody. Płukać gardło tej mieszaniny kilka razy dziennie.

rumianku

To infuzji jest, między innymi cechami, łagodzą ból gardła. Służy on także do wypoczynku, ból brzucha i komfort na bardzo zimny dzień. I smakuje pyszne.

woda utleniona

W celu przeciwdziałania zakażeniu w płukać gardło nadtlenku wodoru (3%). Jeśli uważasz, że masz bardzo zły smak, można rozcieńczyć wodą w równych częściach.

Inne domowe przepisy na ból gardła

  • Gotować trzy liści cytryny na szklankę wody około 10 minut. Zdjąć z ognia i dodać łyżkę miodu. Pić powoli, zanim ostygnie. Można również płukać gardło sokiem z cytryny zmieszanego z wodą lub miodu pięć razy dziennie. Nie zapomnij umyć zęby, aby uniknąć szkodliwych skutków cytryną na nich.
  • Tworzy okład z łyżką suszonych liści rumianku i dwa kubki wrzącej wody. Niech gotować przez pięć minut i nasączone szmatki lub szmatki. Drenażu dobrze i stosować na szyi aż do ostygnięcia. Powtórz kilka razy dziennie.
  • Wykonuje bici 1 łyżka czystego miodu, granaty 1 kubek, 1 szklanka niskotłuszczowego jogurtu, pół szklanki jagód i pół filiżanki plasterki bananów. Wszystkie składniki połączyć, tworząc jednorodną ciasta i pić dwa razy dziennie.
  • W filiżance ciepłej wody umieścić kieliszek whisky i płukać tak często, jak to konieczne.
  • Uzębienie 1 cebulę w plasterki i umieścić w litra wody. Dodać trzy łyżki cukru i niech macerate 12 godzin. Napić się co dwie godziny, aż gardło nie boli.
  • Wytwarza się sok z marchwi, 2 4 łodygi selera, jeden ząbek czosnku i ź kopru. Dobrze wymieszać i pić dwa razy dziennie.
  • Dusić 25 g truskawek, 700 cm3 wody i 30 gramów liści truskawek przez 15 minut. Dodać 1 łyżkę miodu. Wylany i butelki z uszczelką umieścić w lodówce. Ci płukać co 45 minut.
  • Umyć i posiekać pęczek pietruszki, cebuli i ząbek czosnku. Mieszają wszystko aż do uzyskania gładkiej pasty i wypić szklankę dziennie.